A filmek szerelmese vagyok, bolondulok a kalandos történetekért, a lélektani drámákért, olykor nem átallok beülni a moziba egy kis „ szirupért” – időnként ez is jól esik az ember lányának – ….de a romantikus, felemelő snittekért is rajongok, pláne ha igaz történeten alapszik a szóban forgó film! Sok sztárocska van, aki feledhetőt alkot élete során, és vannak olyanok, akik mindig megmaradnak az emlékezetünkben, akár élők, akár holtak..! Olyan dívák ők, akik meg tudták élni a nőiességüket a filmvásznon is, mintegy sütött a játékukból az a megfoghatatlan báj, kellem, és kisugárzás, ami férfiak millióit ejtette rabul évtizedekre! Csekély hányaduknak, de akiknek sikerült „marokra fogni „ az urakat, azok hallhatatlanokká is lettek..!! 1999-ben készült egy lista az Amerikai Filmintézet jóvoltából, ahol Hollywood történetének legnagyobb filmcsillagait rangsorolták a népszerűség, szakmai színvonal és maradandó hatás szempontok alapján. Sokan kiestek a rostán, de a legjobb színésznők megmaradtak!
Sok-sok májusi szülöttel, jönnek a Dívák…!
Kezdjük a sort máris egy olyan valakivel, aki épp május 12-én ünnepelné a születésnapját, így ez most némileg tisztelgés is a munkássága előtt…! A hölgy Katharine Hepburn amerikai színésznő, ő a legtöbb Oscar-díjjal kitüntetett színész: tizenkétszer jelölték, melyből négy alkalommal kapta meg a díjat. Lázadó volt, soha nem akart idomulni Hollywood csillogó világához. Kezdetben nem viselt sminket, nem adott interjúkat és gyűlölte ha fényképezik. Ha mégis szóba állt egy újságíróval, akkor alkalmanként élvezettel hazudott önmagáról. Érdekesség, hogy Vivien Leigh ütötte ki a nyeregből az Elfújta a szél szereplőválogatásán, így nem Katherine játszhatta el Scarlett O’Hara-t. A legjobb női főszereplőnek járó aranyszobrocskát a Morning Glory (1933), a Találd ki ki jön vacsorára! (1967), Az oroszlán télen (1968) és Az aranytó (1981) c. alakításaiért vehette át. 25 éven át szenvedélyes szerelem fűzte Spencer Tracy-hez, Hollywood a leghíresebb románcként tartotta őket nyilván. Gyönyörű kort élt meg, 96 évesen távozott.
A következő filmes nagyság a szintén májusi születésű Bette Davis. Sztárrá válásának útja lassú volt és rögös. A Warner stúdió által kezdetben ráosztott szexbomba szerep sem ízlésének, sem alkatának nem felelt meg, s korai filmjeire visszatekintve, e figurákat „szellemtelen szőkéknek és butuska naiváknak” nevezte. Az áttörést az 1934-ben készült Örök szolgaság hozta meg számára. Mildred a megkeseredett, de érzéki pincérnő alakjában Davis megtalálta a stílusához és képességeihez illő szerepet. A filmben új nőtípust teremtett – a kemény, független, űzött, magányos asszony alakját. Egyszerre testesítette meg a filmsztárt és a hétköznapi asszonyt, ezért a nők bálványukként tisztelték. Legjobb női főszereplőként két Oscar-díjat kapott Dangerous (1935) és a Jezebel (1938) filmekért. Haláláig dolgozott.
Folytatva a listát, még mindig májust írunk, ez a hónap igen termékenynek mondható, már ha azt nézem mennyi színészóriás született ebben a csodás hónapban…! A soron következő hölgy nagy kedvenc..!
Audrey Hepburn az a színésznõ, aki halála után ( 1993) 21 évvel még mindig divatot diktál, 1929. május 4-én született Brüsszelben. Apja kalandor életművész volt, aki lányával sohasem törődött. Anyja, “a csontja velejéig viktoriánus bárónő”, sajátos nevelési elveket vallott. A színésznő gyerekkorában melankolikus és hallgatag volt. Nem szerette a babákat. A háború alatt nagyszüleinél élt Hollandiában és elszenvedője, szemtanúja volt sok borzalomnak. Balerinának tanult, volt is hozzá alkata, mindig vézna lány maradt, még idősebb korában is. Később musicalekben kezdett beletanulni a színészmesterségbe, ekkor szerződtette William Wyler a Római vakációhoz, ami az Oscar-díjat hozta neki és további rengeteg szerződést.
Légies alakja feltűnt a sok Marilyn Monroe és Liz Taylor típusú színésznő között. Amikor Billy Wilder szerződtette a Sabrinához, Hepburn személyesen jelent meg Hubert de Givenchy műhelyében, hogy kiválassza a filmszerephez szükséges ruhákat. A divattervezőt azonnal meghódította eleganciájával. Barátságuk 40 évig tartott. Audrey Hepburn 31 éves korában játszotta el legemblematikusabb szerepét, Holly Golightly-t az Álom luxuskivitelben című filmben. Ebben vált a divat ikonjává. És még ezután jöttek olyan híres alakításai, mint a My Fair Lady Lizája, vagy a Várj, amíg sötét lesz vak fiatalasszonya.
…Furcsa, rapszódikus személyiség volt, gyakran volt depressziós, miközben a vásznon csak a bűbáj áradt belőle, ezért sokan hevertek a lábai előtt, miközben magánéletében szerencsétlenül alakultak a kapcsolatai. Gyengéd érzelmek fűzték Gregory Peck-hez, William Holden-hez, Ben Gazzarához, Albert Finney-hez, házasságot kötött Mel Ferrerrel, aki a Háború és béke amerikai változatában a partnere volt, majd Andrea Dotti pszichiáterrel, de egyik sem volt tartós. Arról álmodott, hogy sok gyermeke lesz, de csak két fia született. Életének utolsó éveit az UNICEF humanitárius szolgálatának szentelte.
Nemcsak az amerikaiak büszkélkedhetnek azonban hallhatatlan színészekkel, hanem a svédek is. A sorban ugyanis a következő a viharos szerelmeiről is ismert Ingrid Bergman, aki 1915-ben született Stockholm-ban.
Háromszor kapott Oscar-díjat. Néhány svéd filmdarab és három sikeres amerikai film után az 1942-es, klasszikussá vált Casablancában Humphrey Bogart oldalán játszott. Két évvel később megkapta az első Oscar-jelölését az 1943-as Akiért a harang szól filmszerepéért. A rákövetkező évben a legjobb színésznőnek járó Oscar-díjat vehette át az 1944-ben készült Gázláng filmbeli alakításáért. Az egymás után harmadik jelölését a Szent Mary harangjai (1945) filmben nyújtott alakításáért kapta. 1948-ban negyedszerre jelölték a Szent Johannáért. Alfred Hitchcock, aki a Forgószél és a Elbűvölve filmjeit rendezte, rajongott Bergmanért, de hiába táplált iránta gyengéd érzelmeket.
Bergman 1949-ben ismerkedett meg Roberto Rossellini filmrendezővel, miután annak Róma nyílt város című filmje katartikus hatást tett rá. A Stromboli filmjében szerepelve egymásba szerettek, és Ingrid elhagyta érte a férjét és közös lányukat. Ez akkoriban óriási botrányt kavart, sokan elítélték emiatt. …A botrány után 1956-ban tért vissza dicsőségesen Hollywoodba, amikor az Anasztázia főszerepéért megkapta a második Oscar-díját. Aztán jött egy újabb férj, egy újabb lángolás, később a harmadik Oscart az 1974-es Gyilkosság az Orient Expresszen legjobb mellékszereplőjeként kapta meg. Érdekesség a színésznőről, hogy nagyon jó nyelvérzékkel rendelkezett, folyékonyan beszélt svédül, németül, franciául, angolul és olaszul. Mellrákban hunyt el 1982-ben.
Végül az első részt pedig kivel-mással, mint a filmtörténet legtitokzatosabb színésznőjével zárjuk, akinek méltóságteljes, melankolikus magatartása nemcsak a filmvásznon kreált mítosz része, de jellemének egyik legfontosabb vonása is volt. Ő a svéd származású Greta Garbo…
Apja halála után 14 évesen kezdett el dolgozni, eladóként serénykedett, közben beiratkozott egy dráma-képzőbe, itt az igazgató Mauritz Stiller adta neki a Garbo művésznevet, állítólag Bethlen Gábor erdélyi fejedelem után. Első némafilmje készítésekor a színésznő még alig beszélt angolul. Ám első hangosfilmje, az Anna Christie után már Oscarra jelölték. Tragikus asszonysorsokat ábrázolt, többek között Anna Kareninát, Mata Harit, a kémnőt, Camille-t, a párizsi kurtizánt, a Grand Hotel szomorú balerináját, és az európai történelem titokzatos figuráját, Krisztina királynőt. Ernst Lubitsch, a hollywoodi vígjáték királya sikeresen módosított Garbo imázsán, a Ninocskában azt a folyamatot ábrázolta, hogyan válik a fegyelmezett komisszárnőből az élet örömeit élvező asszonnyá.
Garbo ebben a filmben nevetett először…Soha nem tudta senki biztosan, de azt rebesgették, hogy leszbikus volt a színésznő, gyengéd érzelmek fűzték, egy bizonyos Mercedes-hez…! Ez később kiderült, sőt a hírveréshez társult a Kétarcú nő című félresikerült George Cukor-vígjáték is, amely teljesen lerombolta Garbo imázsát! Ez volt a hattyú halála, eltűnt, és soha többé nem tért vissza a filmvászonra, visszavonultan, magányosan halt meg 1990-ben tüdőgyulladásban.
Folytatás hamarosan….
/ Áncsán Ágnes /
Forrásanyag: starity.com, wikipédia.hu
Nekem Ingrid Bergmann tetszik a legjobban!!!